Federální soud shledal Američanku Thomasovou-Rassetovou ze státu Minnesota vinnou za to, že si z internetu nelegálně pomocí sítě Kazaa v roce 2005 stáhla 24 hudebních skladeb. Přestože zakoupení každé z nich by ji vyšlo na 99 centů, soudce vyměřil ženě za každý titul pokutu 80 000 dolarů.

Důvod vysoké pokuty je ten, že si písně z jejího počítače mohli stáhnout další lidé, neboť byla napojena na P2P síť Kazaa. Sama však písně nikam neposílala. Thomasová-Rassetová, matka čtyř dětí, se nyní proti rozsudku odvolala.

Právníci nahrávacích společností kromě vysokého odškodnění ještě požadují, aby bylo ženě zakázáno z internetu stahovat hudbu a sdílet či rozesílat jakékoliv soubory. Navíc ještě chtějí, aby jí soud nařídil zničit všechny kopie nahrávek, které si bez dovolení stáhla.

Obhajující právník Kiwi Camera oproti tomu justici žádá, aby zmírnila finanční odškodnění obviněné na 18 000 USD (330 000 Kč). Tato suma prý plně odpovídá poškození, které mohlo nahrávacím studiím vzniknout. Američanka tvrdí, že si jako matka s omezeným rozhledem nebyla vědoma porušení zákona.

 Zdroj : Novinky.cz